पृष्ठ

Arun Jaitley bio

personal details

BornArun JaitleyArun Jaitley28 December 1952 
New Delhi, India
parentsMaharaj Kishen JaitleyShrimati Ratan Prabha Jaitley
Political partyBharatiya Janata Party 
Spouse(s)Sangeeta Jaitley 
ChildrenRohan
Sonali
educationSt. Xavier's School, New Delhi  graduated in Commerce from Shri Ram College of Commerce  passed his Law degree from the University of Delhi,
ReligionHinduism
Other links http://www.arunjaitley.com/ 
WIKI

arun jaitley biography

Arun Jaitley is the Minister of FINANCE in the government of India in narendra modi government. He also served as a member to the Board of Governors of Asian Development Bank. He is a senior advocate in the Supreme Court and a former Additional Solicitor General of India. he is the minister of law and justice in Atal bihari Vajpayee government.
Jaitley has been practising law before the Supreme Court of India and several High Courts in the country since 1977. He was appointed Additional Solicitor General by the V. P. Singh government in 1989 and did the paperwork for the investigations into the Bofors scandal. Sharad Yadav of the Janata Dal to Madhavrao Scindia of the Indian National Congress to L. K. Advani was clients of jaitley.
During his career as a student, he was the recipient of several distinctions for his outstanding performances both in academic and extra curricular activities. He was President of the Students Union of Delhi University in 1974.
He was the Vice President of the BCCI but resigned after the IPL spot-fixing scandal.
In the 2014 general election, he was (replacing navjot Singh sidhu)defeated by Indian National Congress candidate, Captain Amarinder Singh.

Position held

1989-90                Additional Solicitor General, Government of India 13 Oct. 1999-30 Sept. 2000      Minister of State (Independent charge) of the Ministry of Information and Broadcasting 10 Dec. 1999-July 2000    Minister of State (Independent Charge) of the Department of Disinvestment (Additional Charge) April 2000 Elected to Rajya Sabha 23 July 2000 - 6 Nov. 2000            Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Law, Justice and Company Affairs 7 Nov. 2000 - 1 July 2002              Minister of Law, Justice and Company Affairs 20 March 2001 - 1 Sept. 2001          Minister of Shipping (Additional Charge)         29 July 2002-29 Jan. 2003              Member, Court of the University of Delhi and March 2005-March 2010       1-29 Jan. 2003   Member, Committee on Home Affairs  Member, Committee on External Affairs             29 Jan. 2003-21 May 2004            Minister of Law and Justice and Minister of Commerce and Industry       Aug. 2004-May 2009      Member, Committee of Privileges Aug. 2004-May 2009 and         Member, Committee on Commerce Aug. 2009 onwards Oct. 2004-May 2009        Member, Consultative Committee for the Ministry of Home Affairs Jan. 2006 onwards   Member, Indian Council of World Affairs April 2006              Re-elected to Rajya Sabha           Aug. 2006-Dec. 2008      Member, Joint Committee to examine the constitutional and legal position relating to Office of Profit   Aug. 2006-Dec. 2009      Member, Joint Committee on Offices of Profit 3 June 2009 onwards            Leader of the Opposition, Rajya Sabha July 2009 onwards                Member, General Purposes Committee Aug. 2009 onwards        Member, Joint Parliamentary Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Dec. 2009 onwards                Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Aug. 2012 onwards Member, Railway Convention Committee Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex

No comments:

Post a Comment