पृष्ठ

Jaya Bachchan biography

Jaya Bachchan

facts

BornJaya Bhaduri 1948 
Jabalpur, Madhya Pradesh
EducationS.S.C., Graduation Educated at St. Josephs Convent School, Bhopal and Film & Television Institute of India, Pune
OccupationActress, Politician
Years active1971–1981, 1998–present
parentsIndira and Tarun Kumar Bhaduri
Spouse(s)Amitabh Bachchan (1973–present)
Height5' 2" (1.57 m)
ChildrenShweta Nanda
Abhishek Bachchan
RelativesAishwarya Rai (daughter-in-law)
Nikhil Nanda (son-in-law)

 bio

Jaya Bachchan is an Indian politician and former film actress. Indira and Tarun Kumar Bhaduri. She is the wife of superstar amitabh bachchan.
Her film debut as a teenager in Satyajit Ray's Mahanagar (1963),Started career as actress movie Guddi (1971) with dharmendra which was in Hindi, was a big hit in the box office. She known for her performance in She was noted for her performances in films including Uphaar (1971), Koshish (1972), Kora Kagaz (1974), Zanjeer (1973), Abhimaan (1973), Chupke Chupke (1975), Mili (1975) and Sholay (1975).
She married to Amitabh Bachchan, they have two children’s  daughter Shweta and son Abhishek.

 

Awards & Recognitions

she has won nine Filmfare Awards including three for Best Actress and three for Best Supporting Actress,. She was awarded the Filmfare Lifetime Achievement Award in 2007.In 1992, she was awarded the Padma Shri by the Government of India.
Filmfare Awards (1975, 1980, 2001, 2004, 2007)
Omega Award for Excellence: Lifetime Achievement (1998)
She is a recipient of the Yash Bharati Samman, the highest award in Uttar Pradesh

Jaya Bachchan
Jaya Bachchan

Positions Held as politician

2004 Elected to Rajya Sabha June 2006 Elected to Rajya Sabha July 2006-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Children Aug. 2006-July 2010 Member, Committee on External Affairs Member, Consultative Committee for the Ministry of Information and Broadcasting May 2008-July 2010 Member, Hindi Shiksha Samiti Member, House Committee April 2012 Elected to Rajya Sabha May 2012-Aug. 2013 Member, Committee on Human Resource Development Aug. 2012-Sept. 2013 Member, Committee on Empowerment of Women Aug. 2012 onwards Member, Committee on External Affairs

No comments:

Post a Comment