पृष्ठ

menka Gandhi bio

menka Gandhi

Personal details  Menka gandhi
 infomenka gandhi
Born26 August 1956 (age 58)
New Delhi, India
Father’s nameLate. Lt col. T.s. anand
Political partyBharatiya Janata Party
Spouse(s)Sanjay Gandhi
ChildrenVarun Gandhi
ResidenceNew Delhi, India
professionwriter
Date of marriage29 sep 1974
ReligionHinduism

Menka  Gandhi  is the Indian Union Cabinet Minister for Women & Child Development in the Government of PM Narendra Modi.
Born into a Sikh family of  Lt. Col. Tarlochan Singh Anand and Amteshwar Anand, Maneka pursued her education from Delhi. n 1973, Maneka and Sanjay met each other in 1973 at a cocktail party thrown by Maneka’s uncle Major-General Kapur to celebrate the forthcoming marriage of his son Veenu Kapur. It was love at first sight. After a year, the two got married. 
Maneka was just 23 years old and her son, just 100 days old, when Sanjay died in an air crash. Sanjay Gandhi’s body was severely mutilated. 
when Indira Gandhi and Sonia had gone to London, Maneka Gandhi delivered a speech which according to Indira was venomous. She demanded her to leave the house immediately and never return. Maneka founded her own political party, the Rashtriya Sanjay Manch with Akbar Ahmed Dumpy, an old Sanjay acolyte.  It focused on youth empowerment and employment. This party won 4 out of 5 seats in Andhra Pradesh’s State Assembly elections.
Maneka joined the Janata Dal led by V P Singh in 1988 and became the General Secretary for one year. In 1989, Maneka won her first ever election to Parliament and joined V.P. Singh’s cabinet as Minister for Environment.
In 1996, Maneka contested as an Independent candidate from Pilibhit and again won the elections. Since then she has lost only one out of six elections that she has contested from this Lok Sabha constituency.
She was awarded Shining World Compassion Award along with a cheque for 20,000 dollars from Supreme Master Ching Hai International Association, Environmentalist and Vegetarian of the year 1994, Prani Mitra Award, 1996, Venu Menon Animal Allies Foundation Lifetime Achievement Award, Marchig Animal Welfare and selling Prize, Switzerland and many more.
Top of Form
Positions Held

1988-89General-Secretary, Janata Dal (J.D.)
1989Elected to 9th Lok Sabha
1989-91Union Minister of State( Independent Charge), Environment and Forests
Jan.-April 1990Union Minister of State (Independent Charge), Programme Implementation
1996Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
1996-97Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
1998-99Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
1998-99Union Minister of State (Independent Charge) Social Justice and Empowerment
1999Re-elected to 13th Lok Sabha (4th term)
13 Oct. 1999- 1 Sept. 2001Union Minister of State,(Independent Charge) Social Justice and Empowerment
1 Sept. 2001- 18 Nov. 2001Union Minister of State, Culture with additional charge of Animal Care (Independent Charge)
18 Nov.2001- 30 June 2002Union Minister of State, (Independent Charge) Programme Implementation and Statistics with additional charge of Animal Care
2002-2004Member, Committee on External Affairs
2004Re-elected to 14th Lok Sabha ( 5th term)
Member, Committee on Health & Family Welfare
Member, Consultative Committee, Ministry of Environment and Forests
5 Aug. 2007Member, Committee on Health & Family Welfare
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
31 Aug. 2009Member, Committee on Railways
23 Sep. 2009Chairperson, Committee on Government Assurances
19 Oct. 2009Member, General Purposes Committee
May, 2014Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)
27 May 2014 onwardsUnion Cabinet Minister, Women and Child Development
Bottom of Form

Awards
 (i) Lord Erskine Award from the RSPCA, 1992;
(ii) Environmentalist and Vegetarian of the year 1994;
(iii) Prani Mitra Award, 1996;
(iv) Maharana Mewar Foundation Award, 1996 for Environmental work;
(v) Marchig Animal Welfare Trust Prize, Switzerland, 1997;
(vi) Venu Menon Animal Allies Foundation Lifetime Achievement Award, 1999,
(vii) Bhagwan Mahaveer Foundation Award for Excellence in the sphere of Truth, Non-violence and Vegetarianism, 1999;
 (viii) Ahimsa and Sadbhawna Award, 1999;
(ix) Dewaliben Charitable Trust Award, 1999;
 (x) International Women`s Association Woman of the Year Award, Chennai, 2001
(xi) Dinanath Mangeshkar Aadishakti Puraskar in the field of Environment and animal welfare, 2001; Delivered the Schumacher Address in U.K., 1995; Key-note Speaker at the National Alliance for Animals in Washington, 1996; Member of 5 person (UNEP) SASAKAWA Environment Prize Selection Committee; Special Invitee to Peace in Peacetime, International Conference on Peace and Development, Puerto Rico, 2002; Chairperson, International Jury of Energy Globe

No comments:

Post a Comment